logo

O projekcie

Małopolska Organizacja Turystyczna zaprasza na wędrówkę po certyfikowanych karczmach reprezentujących różne zakątki regionu, style i specjalności lokalne. Zanim jednak zanurzycie łyżkę w misce strawy i podniesiecie ją do ust zadumajcie się nad przeszłością, wsłuchajcie się w niegdysiejszy gwar, skrzypienie kół na gościńcu, brzęk miedzianych garnców. Pomyślcie o tych, którzy przed laty biesiadowali w małopolskich karczmach i których historie wpisane są w „trasę smakoszy”.
Małopolska Trasa Smakoszy to nie tylko raj dla podniebienia koneserów, ale także rozkosz dla oczu, słuchu i umysłu. Tutaj, przy stole, można cofnąć się w czasie, poczuć atmosferę dawnych gościńców i biesiadować niczym nasi przodkowie.

Małopolska Organizacja Turystyczna od lat zajmuje się promocją Małopolski „od kuchni” poprzez ukazywanie bogactwa jej smaków i rozpowszechnianie informacji o tradycyjnych produktach regionalnych. W ramach Małopolskiej Trasy Smakoszy prowadzi certyfikację karczm regionalnych Małopolski. Ma ona na celu wyselekcjonowanie lokali gastronomicznych o regionalnym charakterze, spełniających najwyższe standardy jakości i promowanie ich wśród odwiedzających Małopolskę gości oraz wśród mieszkańców. Pomaga też osobom zarządzającym lokalami w utrzymywaniu pożądanej jakości i mobilizuje do rywalizacji.

Co roku w Małopolsce powstają nowe restauracje o charakterze regionalnym, a tendencje wzrostowe w rozwoju turystyki kulinarnej wskazują na potrzebę ich promocji. Znak marki „Małopolska Trasa Smakoszy” zachęca do odwiedzania lokali certyfikowanych.

Projekt „Małopolska Trasa Smakoszy - Certyfikacja Regionalnych Karczm Małopolski jako element podnoszenia jakości usług turystycznych” udało się zorganizować dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Województwa Małopolskiego.

Materiały do pobrania

(PDF)

  • Zasady certyfikacji karczm 2017

(PDF)

  • Księga Jakości Małopolskiej Gastronomi Regionalnej

(PDF)

  • Małopolska Trasa Smakoszy. Przewodnik po Karczmach Regionalnych Małopolski (2009)

(PDF)

  • Małopolska - Palce Lizać. Przewodnik Kulinarny po Regionie (2008)

Certyfikowane Karczmy 2017/18

Wieś dla Smakoszy