Małopolska Trasa Smakoszy / Karczmy / Bartna Chata

Bartna Chata Nowy Sącz i okolice


path4939path4939path4939

 

Karczma zdecydowanie najsłodsza w Małopolsce, pełna miodowych przysmaków! Nic w tym dziwnego, skoro tuż obok zadomowiły się pracowite pszczoły - Bartna Chata to część Gospodarstwa Pasiecznego „Sądecki Bartnik”.

Do miodowego menu nawiązuje nazwa restauracji. Ale nie bez znaczenia jest też drugi jej człon - „Chata” wskazuje na przytulne miejsce, w którym koło kuchni i pieca krząta się gospodyni, a nie kucharz. Dlatego też w „Bartnej Chacie” posiłki dla gości przygotowują Gospodynie. Do menu opartego na staropolskich recepturach każda z nich wniosła coś z tradycji kulinarnych własnych domów rodzinnych, z galicyjskiej wsi. Z regionalnymi potrawami doskonale komponuje się napój miodowy, wyborne piwo miodowe, powstające na bazie naturalnego miodu oraz tradycyjne staropolskie miody pitne.

Kto chce dowiedzieć się więcej o życiu pracowitych owadów, dzięki którym miód pojawia się na naszych stołach, po smacznym posiłku w „Bartnej Chacie” może odwiedzić urządzone tuż obok Muzeum Pszczelarstwa.


Stróże 235, 33-331 Stróże, www.bartnik.pl/o-bartnej-chacie

 

Małopolskie przysmaki w tym miejscu

Wydarzenia w tym miejscu

dotWielkanoc w Bartniku
1-2 kwietnia

Świąteczna, ciepła atmosfera, pełen spokoju nastrój, stół degustacyjny z potrawami wielkanocnymi. Lukrowanie zajączków piernikowych, zdobienie jaj metodą batikową, odlewanie świec z wosku pszczelego – to wszystko i więcej czeka na Państwa w restauracji „Bartna Chata”. Dla korzystających w tym czasie z oferty weekendowej – niższe ceny pobytu.

dotPszczółka i spółka
4 czerwca

Impreza dla najmłodszych – dzień dziecka. Na Gości Bartnej Chaty czeka wiele atrakcji: warsztaty kreatywne, zabawy animacyjne, degustacje. Ponadto: koniki ,kozy, osiłki oraz inne zwierzęta. Dla korzystających w tym czasie z oferty weekendowej – niższe ceny pobytu.

dotBiesiada u Bartnika
lipiec

Co roku na terenie „Sądeckiego Bartnika” odbywa się prestiżowa impreza pszczelarska zrzeszająca pszczelarzy zawodowych, początkujących jak i miłośników miodu. „Biesiada u Bartnika” jest cykliczną imprezą masową, bardzo znaną i cieszącą się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród pszczelarzy. Podczas wydarzenia można skorzystać z wielu atrakcji pszczelarskich, kulturalnych jak i pokosztować specjałów kulinarnych.

dotMiodobranie nocą
14 lipca w godz. 22:00 do 24:00, 5 sierpnia w godz. 22:00 do 24:00

W tych dniach w nietypowej scenerii w cieniu nocy z latarkami wszyscy chętni zwiedzają muzeum, słuchając o życiu pszczół. Wyjątkową atrakcją jest wirowanie świeżego miodu wraz z jego degustacją. Każdy chętny może przynieść swój słoiczek, a zostanie on napełniony świeżym miodem.

dotDzień eksperymentów
15 września

Ciekawa propozycja dla wszystkich, którzy zastanawiają się, jak sprawdzić przewodność miodu, albo aktywność propolisu, ciekawi są, jak widzi pszczoła i dlaczego nie błądzi wracając do ula, czym jest pyłek kwiatowy i jak wygląda pod mikroskopem. Podczas tego dnia można wspólnie eksperymentować i doświadczać zjawisk fizycznych.

dotPrzedświątecznie u Bartnika
9-10 grudnia

Każdy kto chce poczuć zapach świąt może wziąć udział w bożonarodzeniowych warsztatach. Pieczenie miodowych pierników, nauka lukrowania, odlewanie świec woskowych to tylko niektóre atrakcje przygotowane przez Bartną Chatę. Dla korzystających w tym czasie z oferty weekendowej – niższe ceny atrakcji.

Warto zobaczyć w okolicy: